Mest blankade aktier i Sverige
Korta nettopositioner anmälda till Finansinspektionen | listan uppdaterades hos FI 2026-10-12 11:30 | RSS
Den som blankar en aktie tjänar på att kursen faller. Korta nettopositioner på minst 0,5 % av aktiekapitalet måste anmälas till Finansinspektionen och publiceras öppet. Här ser du vilka svenska bolag som är mest blankade just nu och vilka fonder som ligger bakom. Allt är gratis och uppdateras dagligen.
Blankningsaktivitet
antal anmälningar per månad, senaste 24 månMest blankade bolag
summa blankning % (alla positioner ≥ 0,1 %)
Mest aktiva blankare
antal aktuella positioner per innehavare
Aktuella positioner per innehavare
252 positioner ≥ 0,5 % per innehavare
| Innehavare | Bolag | Andel | Förändring | ISIN | Datum |
|---|---|---|---|---|---|
| GSA Capital Partners LLP | RaySearch Laboratories AB (publ) |
1,07 %
|
▼ -0,04 | SE0000135485 | 2026-10-09 |
| Citadel Advisors LLC | Apotea AB (publ) |
0,50 %
|
▼ -0,09 | SE0023313762 | 2026-10-09 |
| Citadel Advisors LLC | Neobo Fastigheter AB (publ) |
0,70 %
|
▲ +0,06 | SE0005034550 | 2026-10-09 |
| Citadel Advisors LLC | Hacksaw AB |
0,50 %
|
Ny | SE0025138357 | 2026-10-09 |
| D E Shaw Co LP | Xvivo Perfusion Aktiebolag |
0,59 %
|
▼ -0,01 | SE0004840718 | 2026-10-09 |
| Two Sigma Investments, LP | Intrum AB |
1,05 %
|
▲ +0,12 | SE0000936478 | 2026-10-09 |
| Boldhaven Management LLP | Securitas AB |
0,50 %
|
Ny | SE0000163594 | 2026-10-09 |
| Acadian Asset Management LLC | Cibus Real Estate AB (publ) |
1,35 %
|
▲ +0,15 | SE0010832204 | 2026-10-08 |
| WORLDQUANT LLC | Hansa Biopharma AB |
0,90 %
|
▲ +0,04 | SE0002148817 | 2026-10-08 |
| Citadel Securities (Europe) Limited | Sivers Semiconductors AB |
0,54 %
|
▲ +0,02 | SE0003917798 | 2026-10-08 |
| Balyasny Asset Management, L.P. | Elekta AB (publ) |
0,51 %
|
Ny | SE0000163628 | 2026-10-08 |
| Citadel Securities (Europe) Limited | Enad Global 7 AB (publ) |
0,50 %
|
Ny | SE0010520106 | 2026-10-08 |
| Citadel Advisors LLC | Inwido AB (publ) |
0,80 %
|
▲ +0,02 | SE0006220018 | 2026-10-08 |
| Capital Fund Management SA | Beijer Ref AB (publ) |
0,60 %
|
▲ +0,10 | SE0015949748 | 2026-10-08 |
| MILLENNIUM INTERNATIONAL MANAGEMENT LP | Munters Group AB |
0,59 %
|
▼ -0,10 | SE0009806607 | 2026-10-08 |
| Marshall Wace LLP | RaySearch Laboratories AB (publ) |
1,11 %
|
▲ +0,19 | SE0000135485 | 2026-10-08 |
| Citadel Advisors LLC | Embracer Group AB |
0,71 %
|
▲ +0,02 | SE0023615885 | 2026-10-08 |
| MILLENNIUM INTERNATIONAL MANAGEMENT LP | Elekta AB (publ) |
1,33 %
|
▼ -0,15 | SE0000163628 | 2026-10-08 |
| Marshall Wace LLP | Intrum AB |
0,79 %
|
▼ -0,07 | SE0000936478 | 2026-10-08 |
| Pertento Partners LLP | Hemnet Group AB (publ) |
0,88 %
|
▼ -0,23 | SE0015671995 | 2026-10-08 |
| Citadel Advisors LLC | Stillfront Group AB (publ) |
0,90 %
|
▲ +0,02 | SE0015346135 | 2026-10-08 |
| Marchant MC Ltd | Castellum Aktiebolag |
0,51 %
|
▲ +0,01 | SE0000379190 | 2026-10-08 |
| ActusRayPartners Limited | Vicore Pharma Holding AB |
0,50 %
|
Ny | SE0007577895 | 2026-10-08 |
| PDT Partners LLC | JM AB |
1,42 %
|
▲ +0,12 | SE0000806994 | 2026-10-08 |
| CAISSE DE DEPOT ET PLACEMENT DU QUEBEC | Fastighets AB Balder |
0,51 %
|
Ny | SE0017832488 | 2026-10-08 |
| Capital Fund Management SA | Betsson AB |
0,59 %
|
▼ -0,10 | SE0022726485 | 2026-10-07 |
| JPMorgan Investment Management | New Wave Group AB |
0,80 %
|
▲ +0,09 | SE0020356970 | 2026-10-07 |
| WORLDQUANT LLC | Coor Service Management Holding AB |
0,69 %
|
▼ -0,01 | SE0007158829 | 2026-10-07 |
| Citadel Advisors LLC | Better Collective A/S |
0,62 %
|
▲ +0,12 | DK0060952240 | 2026-10-07 |
| JPMorgan Asset Management (UK) Ltd | AAK AB (publ) |
1,20 %
|
▲ +0,01 | SE0011337708 | 2026-10-07 |
| Arrowstreet Capital Limited Partnership | Hexatronic Group AB |
0,99 %
|
▼ -0,01 | SE0018040677 | 2026-10-07 |
| BlackRock Investment Management (UK) Limited | Embracer Group AB |
2,07 %
|
▼ -0,10 | SE0023615885 | 2026-10-07 |
| Marshall Wace LLP | Mips AB |
1,13 %
|
▲ +0,13 | SE0009216278 | 2026-10-07 |
| Brummer Multi-Strategy AB | BONESUPPORT HOLDING AB |
2,00 %
|
▲ +0,06 | SE0009858152 | 2026-10-07 |
| BlackRock Investment Management (UK) Limited | H & M Hennes & Mauritz AB |
0,54 %
|
▼ -0,07 | SE0000106270 | 2026-10-07 |
| BlackRock Investment Management (UK) Limited | Securitas AB |
0,79 %
|
▼ -0,02 | SE0000163594 | 2026-10-07 |
| BlackRock Advisors LLC | Svenska Cellulosa Aktiebolaget SCA |
0,78 %
|
▼ -0,07 | SE0000112724 | 2026-10-07 |
| GSA Capital Partners LLP | Intrum AB |
0,53 %
|
Ny | SE0000936478 | 2026-10-07 |
| Citadel Advisors LLC | Xvivo Perfusion Aktiebolag |
0,59 %
|
▼ -0,10 | SE0004840718 | 2026-10-07 |
| Citadel Advisors LLC | Dynavox Group AB |
0,68 %
|
▼ -0,02 | SE0017105620 | 2026-10-07 |
| D E Shaw Co LP | Intrum AB |
0,51 %
|
Ny | SE0000936478 | 2026-10-07 |
| ActusRayPartners Limited | Karnov Group AB (publ) |
0,70 %
|
▲ +0,10 | SE0012323715 | 2026-10-07 |
| ActusRayPartners Limited | Sedana Medical AB (publ) |
0,90 %
|
▲ +0,10 | SE0015988373 | 2026-10-07 |
| Two Sigma Investments, LP | Sivers Semiconductors AB |
0,60 %
|
▲ +0,10 | SE0003917798 | 2026-10-07 |
| Argonaut Capital Partners LLP | Yubico AB |
0,73 %
|
▼ -0,04 | SE0015657788 | 2026-10-07 |
| Capital Fund Management SA | Tele2 AB |
0,61 %
|
▲ +0,11 | SE0005190238 | 2026-10-06 |
| Kintbury Capital LLP | Securitas AB |
0,95 %
|
▲ +0,06 | SE0000163594 | 2026-10-06 |
| AQR Capital Management LLC | Sivers Semiconductors AB |
0,59 %
|
▼ -0,04 | SE0003917798 | 2026-10-06 |
| Citadel Advisors Europe Limited | Essity Aktiebolag (publ) |
0,80 %
|
▲ +0,09 | SE0009922164 | 2026-10-06 |
| Citadel Advisors Europe Limited | Aktiebolaget SKF |
0,91 %
|
▲ +0,11 | SE0000108227 | 2026-10-06 |
| JPMorgan Asset Management (UK) Ltd | Vitec Software Group AB (publ) |
0,80 %
|
▲ +0,09 | SE0007871363 | 2026-10-06 |
| Brummer Multi-Strategy AB | Elekta AB (publ) |
1,10 %
|
▲ +0,06 | SE0000163628 | 2026-10-06 |
| Citadel Advisors LLC | Powercell Sweden AB (publ) |
0,88 %
|
▼ -0,11 | SE0006425815 | 2026-10-06 |
| GSA Capital Partners LLP | Smart Eye Aktiebolag (publ) |
0,60 %
|
▲ +0,09 | SE0009268279 | 2026-10-06 |
| GSA Capital Partners LLP | OssDsign AB |
0,78 %
|
▼ -0,03 | SE0012570448 | 2026-10-06 |
| Citadel Advisors LLC | Aktiebolaget SKF |
0,61 %
|
▲ +0,10 | SE0000108227 | 2026-10-06 |
| Citadel Advisors LLC | Truecaller AB |
1,00 %
|
▲ +0,06 | SE0016787071 | 2026-10-06 |
| BlackRock Financial Management Inc | Modern Times Group MTG AB |
0,59 %
|
▼ -0,01 | SE0018012494 | 2026-10-06 |
| PDT Partners LLC | Cibus Real Estate AB (publ) |
0,70 %
|
▲ +0,09 | SE0010832204 | 2026-10-06 |
| Gladstone Capital Management LLP | Aktiebolaget Electrolux |
0,53 %
|
▼ -0,16 | SE0016589188 | 2026-10-06 |
Senast stängda blankningar
fonder som minskat sin position under 0,5 % och inte längre rapporterar
Källa: Finansinspektionens blankningsregister | uppdaterat 2026-10-09. Endast positioner på minst 0,5 % publiceras per innehavare, så den totala blankningen kan vara högre. Informationen tillhandahålls i informationssyfte och utgör inte investeringsrådgivning.
Vanliga frågor
- Vad är blankning?
- Blankning innebär att en investerare säljer lånade aktier i hopp om att kunna köpa tillbaka dem billigare. En kort nettoposition visar hur stor andel av ett bolags aktiekapital som en innehavare netto har blankat.
- Varför visas bara positioner på minst 0,5 procent?
- Enligt EU:s blankningsförordning anmäls korta nettopositioner till Finansinspektionen redan vid 0,1 procent av aktiekapitalet, men bara positioner på minst 0,5 procent offentliggörs. Den totala blankningen i ett bolag kan därför vara högre än vad som visas här.
- Hur ofta uppdateras uppgifterna?
- Firmainfo läser Finansinspektionens offentliggöranden löpande varje handelsdag, så nya och ändrade positioner syns kort efter publicering.
- Är hög blankning ett säljtecken?
- Inte nödvändigtvis. En stor kort nettoposition betyder att en eller flera aktörer positionerat sig för nedgång, men positioner kan också ingå i säkrings- eller arbitragestrategier. Uppgifterna är marknadsdata, inte investeringsrådgivning.